استاد دانشکده مطالعات دانشگاه تهران با اشاره به نقشه سعودی‌ها برای مهندسی افکار عمومی و عدم توفیقشان در این زمینه، گفت: قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با رسانه‌های عربی و غربی تا حد زیادی موفق عمل کرده و بر افکار عمومی منطقه تأثیر گذاشته است.
پشت پرده تأسیس شبکه‌های فارسی سعودی  

کتر سید احمد سادات در مصاحبه با روزنامه "قدس" دربار? پشت پرد? راه اندازی شبکه‌های فارسی‌زبان توسط عربستان سعودی گفت: راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی فارسی‌زبان مانند "کلمه"، "نور"، "وصال فارسی"، و یا "حج 1436" که از چند سال قبل در دستور کار عربستان قرار گرفته، حاکی از عجز و استیصال آل‌سعود در مقابله با نفوذ پیام انقلاب است.

 
 
مدیر شبک? العالم افزود: امروزه تفکر تروریست‌پرور وهابیت بیش از هر زمان دیگر در بین افکار عمومی منطقه و جهان، مذموم و منفور است و این امر ثابت می‌کند رسانه‌های محور مقاومت موفق شده‌اند در خصوص ماهیت افکار حاکم بر قبیله آل‌سعود به‌صورت مؤثر و حرفهای اثرگذار باشند.
 
* عربستان به دنبال تقویت شبکه‌های فارسی خود
 
دکتر سادات تأکید کرد: این امر به طرق مختلف در اظهارات مسؤولان سعودی نمایان شده است. چنان‌که تابستان سال گذشته روزنام? انگلیسی "گاردین" در مقاله‌ای اعلام کرد که عربستان برای مقابله با شبک? العالم می‌کوشد شبکه‌های فارسی خود را تقویت کند.
 
وی ادامه داد: تفکر قبیله‌ای حاکم بر آل‌سعود باعث شده که آنها در تعامل با کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی و آمریکا و برخی دیگر کشورها و نهادهای بین‌المللی از دلارهای نفتی بهره بگیرند.
 
این استاد دانشگاه تهران افزود: تروریسم تکفیری، اهرم دوم در تعاملات سعودی‌ها است.
 
* قدرت نرم و رسانه‌ای، ابزار سوم سعودی‌ها
 
مدیر شبکه العالم، قدرت نرم و رسانه‌ای را ابزار سوم سعودی‌ها برشمرد و با اشاره به هزینه سالانه 10 میلیارد دلاری عربستان در این بخش، بیان کرد: عادل الطریفی، وزیر فرهنگ عربستان، سال گذشته در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که ما درصددیم تا پایان سال 2016 رسانه‌های برونمرزی خودمان را به 10 زبان زنده دنیا و تا پایان سال 2017 به 20 زبان زنده افزایش دهیم که در این میان، زبان‌های فارسی، انگلیسی، اردو و اسپانیولی سهم عمده‌ای دارند.
 
* نقشه سعودی‌ها برای مهندسی افکار عمومی
 
وی افزود: این اظهارات وزیر سعودی در واقع اعتراف بزرگی است دربار? نقشه سعودی‌ها برای مهندسی افکار عمومی و عدم توفیقشان در این باره. چنانکه چندی پیش محمد العریفی، از شیوخ معروف وهابیت تکفیری، در یک همایش رسانه‌ای در قطر اعلام کرد که جمهوری اسلامی توسط شبکه‌های تلویزیونی در پی ترویج سیاست‌های رسمی خود و تبلیغ مذهب شیعه است، اما ما در رسانه‌هایمان به‌صورت انفعالی عمل میکنیم و بیشتر برنامه‌هایمان سرگرمی و رقص و آواز است لذا باید تا دیر نشده با ایرانی‌ها مقابله کنیم.
 
سادات گفت: این تصریح نشان می‌دهد که قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با رسانه‌های عربی و غربی تا حد زیادی موفق عمل کرده و روی افکار عمومی منطقه تأثیر گذاشته که نتایج آن مخصوصاً در قضایای سوریه، یمن، لبنان، فلسطین و عراق کاملا مشهود است.
 
وی ادامه داد: برای مثال در جنگ سوریه، عربستان در رسانه‌های خود تبلیغ کرد که در سوریه انقلاب مردمی همانند سایر انقلاب‌های منطقه صورت گرفته و مردم سوریه حکومت بشار اسد را قبول ندارند. اما در مقابل، رسانه‌های محور مقاومت ترویج کردند که اکثریت مردم سوریه طرفدار بشار اسد هستند و بحران سوریه نتیجه حضور تکفیریها از 80 کشور جهان است.
 
سادات افزود: نهایتاً بعد از 5 سال مواجهه رسانه‌ای و نبرد روایتها، افکار عمومی جهان متوجه این حقیقت شد که روایت رسانه‌های مقاومت منطبق بر واقع بوده و حتی غربی‌ها نسبت به صدور تروریسم به اروپا اظهار نگرانی کردند.
 
* عربستان در پازل رسانه‌ای انگلیس، آمریکا و صهیونیسم بازی می‌کند
 
این کارشناس رسانه با بیان اینکه عربستان در پازل رسانه‌ای انگلیس، آمریکا و صهیونیسم بازی می‌کند، ابراز داشت: راه‌اندازی شبکه‌های تلویزیونی با مضامین سیاسی، سبک زندگی غربی، دینی، تبشیری، مذهبی و... با حمایت غرب انجام میشود؛ بویژه در بخش راه‌اندازی شبکه‌های فارسی‌زبان توسط عربستان. زیرا این موضوعات به ذهن بسته و قبیله‌ای آل‌سعود حتی خطور هم نمی‌کند. برای همین، اکثر مشاوران رسانه‌ای سعودی‌ها انگلیسی هستند، چنانکه مثلا شبکه "ام.بی.سی" توسط سام بارنت مدیریت می‌شود.
 
* دلیل راه‌اندازی شبکه "حج" توسط عربستان
 
وی درباره پشت پرد? راه‌اندازی شبکه "حج" توسط عربستان به بهانه بیان احکام این فریضه گفت: پس از فاجعه منا در سال گذشته و شهادت جمعی از هموطنان شیعه و سنی کشورمان، همه اقوام و طوایف ایرانی نسبت به بی‌کفایتی آل‌سعود در محکومیت این فاجعه اعلام موضع کردند و این امر برای سعودی‌ها گران تمام شد، و آنها را واداشت تا در این‌باره دست به کار شوند. بنابراین تأسیس این شبکه با این حجم از عِده و عُده و سرمایه‌گذاری، آن هم در روزهای پایانی حج، واکنشی نسبت به مواضع انقلابی اقوام و مذاهب داخل ایران است.
 
* برنامه رسانه‌ای عربستان برای منافقین
 
وی درباره برنامه عربستان سعودی برای استفاده از اعضای گروهک تروریستی منافقین در شبکه‌های فارسی‌زبان خود تأکید کرد: حضور یکی از اعضای منافقین در مراسم آغاز به کار شبکه "حج" نشان می‌دهد که عربستان پیوندی نامیمون را با منافقین منعقد کرده، و همچنان به دنبال استمرار سیاست‌های شکست‌خورده قبلی است.
 
دکتر سادات در پایان خاطرنشان کرد: البته منافقین هم با توجه به تجارب شکست‌های قبلی خود، وقت را برای جذب منابع مالی عربستان مناسب دیده و در پی استفاده از دلارهای نفتی سعودی هستند. پس همکاری رسانه‌ای آنها با آل‌سعود دور از ذهن نیست.